Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona G³ówna www.wadytwarzoczaszki.fora.pl
Zespo³y wad wrodzonych twarzy i czaszki
RejestracjaSzukajFAQU¿ytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Artyku³y w prasie o naszych lekarzach

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona G³ówna » Czytelnia Zobacz poprzedni temat
Zobacz nastêpny temat
Artyku³y w prasie o naszych lekarzach
Autor Wiadomo¶æ
ewuliczka
Moderator
Moderator


Do³±czy³: 15 Lut 2008
Posty: 377
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 1 raz

P³eæ: Kobieta

Post Artyku³y w prasie o naszych lekarzach
Kraków: czy lekarka musia³a spêdziæ noc w areszcie

* Gazeta Wyborcza/ RynekZdrowia
* 2008-12-12 09:52:00
Czy zatrzymana przez policjê znana krakowska lekarka Anna Ch. musia³a - bez przes³uchania - spêdziæ noc w areszcie? Zdarza³o siê ju¿, ¿e przy ciê¿szych zarzutach wobec innych lekarzy wystarczy³o zwyk³e wezwanie do prokuratury.

Policja zatrzyma³a lekarkê we wtorek. Anna Ch. spêdzi³a noc w izbie zatrzymañ. Dopiero nastêpnego dnia przes³uchiwano j± przez wiele godzin. Pó¼nym wieczorem w ¶rodê wróci³a do domu, gdzie czeka³a na ni± chora kilkuletnia córka.

Decyzjê o jej zatrzymaniu podjê³a policja. Tak twierdzi Bogus³awa Marcinkowska, rzeczniczka krakowskiej prokuratury. Policja t³umaczy natomiast, ¿e wykonywa³a czynno¶ci zlecone przez prokuraturê.

Policja mog³a inaczej post±piæ wobec Anny Ch., na co wskazuje niedawny przypadek prof. Stanis³awa C., który wys³ucha³ zrzutów po listownym wezwaniu na przes³uchanie.

Anna Ch. zosta³a zatrzymana pod zarzutem doprowadzenia "do niekorzystnego rozporz±dzenia mieniem w ³±cznej kwocie 5,3 tys. z³otych".

- Zaistnia³a konieczno¶æ dokonania zatrzymania dr Anny Ch. w wyniku relizowanych czynno¶ci ¶ledczych - pwiedzia³a portalowi rynek.zdrowia.pl Bogus³awa Marcinkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okrêgowej w Krakowie. Doda³a, ¿e ¶ledztwo jest kontynuowane. Na pytanie portalu rynekzdrowia.pl, kto podj±³ decyzjê o zatrzymaniu Anny Ch., Marcinkowska odpowiedzia³a, ¿e policja, która ma prawo do podejmowania takich decyzji i samodzielnego zatrzymania na 48 godzin. Doda³a, ¿e o fakcie zatrzymania policja poinformowa³a prokuraturê.

Prokuratura Okrêgowa w Krakowie podaje, ¿e lekarka w okresie od 2003 do 2005 roku informowa³a rodziców dzieci, wymagaj±cych specjalistycznego zabiegu medycznego, ¿e w szpitalu jest d³uga kolejka oczekuj±cych. Jednocze¶nie dodawa³a, ¿e w prywatnej klinice, w której równie¿ jest zatrudniona, zabieg mo¿na wykonaæ od razu, ale bez refundacji z NFZ. Przyjmowa³a wiêc pieni±dze od rodziców dzieci, ale nie wp³aca³a ich do kasy kliniki. W rzeczywisto¶ci placówka otrzymywa³a refundacjê z NFZ za zabiegi przeprowadzane przez lekarkê.

Prokuratura Okrêgowa w Krakowie twierdzi, ¿e w ten sposób lekarka wy³udzi³a od rodziców ma³oletnich dzieci kwotê 5,3 tys. z³, której nie wp³aci³a do kasy prywatnej kliniki. Klinika ta natomiast wystêpowa³a do NFZ o refundacjê tych zabiegów i tak± refundacjê uzyska³a.

Przed tym zarzutem - jak podaje Gazeta Wyborcza, lekarkê broni doc. Jacek Pucha³a, jej prze³o¿ony w szpitalu w Prokocimiu: - Dzieciêcy Szpital Uniwersytecki jest jednostk± tzw. trzeciego, najwy¿szego stopnia referencyjno¶ci. To najbardziej wyspecjalizowany szpital w regionie i dlatego nie mo¿emy odsy³aæ pacjentów do innych placówek publicznych. W pierwszej kolejno¶ci ratujemy tych, których ¿ycie i zdrowie jest zagro¿one. W l¿ejszych przypadkach
pacjenci musz± czekaæ w d³ugiej kolejce.

Opinie na temat dr Anny Ch. s± podzielone. W jej obronie staje nie tylko jej szef, ale tak¿e pacjenci oraz rzecznik prasowy Scanmedu - prywatnej kliniki, w której pracowa³a Anna Ch. Przed pochopnymi wnioskami przestrzega równie¿ prof. Stanis³aw Walto¶, karnista, który uwa¿a, ¿e wska¼nikiem poziomu kultury i edukacji spo³eczeñstwa jest poszanowanie zasady domniemania niewinno¶ci.

[link widoczny dla zalogowanych]

Shocked Jak mniemam s³yszeli¶cie o tym ju¿, ja jaki¶ czas temu s³ysza³am o tym, ale jako¶ do tego nie przyk³ada³am uwagi, mo¿na by rzecz nie wierzy³a,a teraz przez przypadek na to trafi³am i osobi¶cie prze¿y³am szok.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
2009-01-05 Zobacz profil autora
natalka_mariola
Bywalec
Bywalec


Do³±czy³: 16 Wrz 2008
Posty: 83
Przeczyta³: 0 tematów

Sk±d: kwidzyn
P³eæ: Kobieta

Post
Niewiem czy to kiedy¶ czytali¶cie ale podam link na temat AM Gdañsk
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Dodam ¿e profesor z AM Gdañsk tak naprawde nie wie u ilu dzieci by³y dobrze przeprowadzone operacje a u ilu ¿le bo nie prowadz± ¿adnych statystyk. Bardzo du¿o znam rodziców których dzieci mia³y ¿le zrobion± operacje w Gdañsku, i maj± poprawki u innych specjalistów, ale profesor z Gdañska nie widzia³ problemu poniewa¿ za ma³o rodziców odwa¿y³o siê ujawniæ swój problem. Szkoda ¿e mia³am tak ma³e poparcie w¶ród innych rodziców poszkodowanych dzieci.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
2009-09-16
PRZENIESIONY
2009-09-20
Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Do³±czy³: 24 Sty 2008
Posty: 1814
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 8 razy
Sk±d: £ód¼
P³eæ: Kobieta

Post
Cytat:
Za swoich studentów nie muszê siê wstydziæ.

Publikowane: 13.03.2010. Aktualizowane: 29.03.2010


Kiedy przygotowywa³am siê do wywiadu z profesorem Kobusem, dotar³am do informacji o jego w³asnych technikach leczenia i operowania, aparatach skonstruowanych w celu rozci±gania i wyd³u¿ania pacjentom ko¶ci czaszki i twarzy. Oczami wyobra¼ni widzia³am wynalazcê w ch³odnym laboratorium niczym z powie¶ci Julesa Verne'a, ale kiedy krêtymi drogami na polsko-czeskim pograniczu wreszcie dotar³am do malowniczej Polanicy Zdrój, ogarn±³ mnie spokój i b³ogo¶æ. Profesor Kobus, ¶wiatowy autorytet w dziedzinie chirurgii plastycznej przez 30 lat kierowa³ tutejszym szpitalem i nic dziwnego, ¿e tu osiad³ na sta³e. Pod jego okiem wykszta³ci³o siê wielu wybitnych specjalistów, a Polanica przesta³a byæ tylko maleñkim punktem na mapie.

Panie profesorze, jest pan chirurgiem o miêdzynarodowej s³awie, ale na co dzieñ pracuje w szpitalu w Polanicy Zdroju, gdzie leczy Pan najbardziej skomplikowane przypadki. To w³a¶nie u Pana Profesora szukaj± pomocy pacjenci, których leczenia nikt inny w kraju nie chce siê podj±æ, chorzy ze zniekszta³ceniami po urazach, z ubytkami ponowotworowymi, dzieci z wadami rozwojowymi. Jak siê Panu Profesorowi udaje pogodziæ ten nat³ok obowi±zków zwi±zanych z chirurgi± rekonstrukcyjn± i jeszcze wykonywaæ zabiegi natury estetycznej?

Podzieli³em sobie pracê w ten sposób, ¿e w godzinach przedpo³udniowych pracujê w Centrum Medycznym w Polanicy Zdroju, gdzie jest Klinika Chirurgii Plastycznej i oddzia³. Tu wykonuje siê operacje o charakterze rekonstrukcyjnym, a trochê czasu na chirurgiê estetyczn± mam w godzinach popo³udniowych. Musi siê to pouk³adaæ tak, ¿eby wykonywaæ obie te czynno¶ci razem, chirurgia estetyczna jest bowiem trochê innym rodzajem dzia³alno¶ci.

Czy wed³ug Pana Profesora powinna w przypadku chirurgii estetycznej obowi±zywaæ jaka¶ hierarchia zdobywania umiejêtno¶ci?


Najpierw lekarz musi byæ chirurgiem ogólnym i od tego trzeba zacz±æ, od specjalizacji z chirurgii ogólnej. Potem w drugiej kolejno¶ci specjalizacja z chirurgii rekonstrukcyjnej, gdzie siê nabywa umiejêtno¶ci przestrzennego widzenia, kszta³towania, formowania tkanek i dopiero na koñcu powinno siê zajmowaæ chirurgi± estetyczn±, która jest dzia³em chirurgii plastycznej, ale takim wyspecjalizowanym i szczególnym, bo ten dzia³ nie ma wiele wspólnego z leczeniem, chyba ¿e pod tym pojêciem rozumiemy poprawê psychiki pacjentów. Wtedy mo¿na przyj±æ, ¿e chirurgia estetyczna jest dzia³alno¶ci± lecznicz±.

Polskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Estetycznej przed kilku laty ¿±da³o przystosowania specjalizacji z chirurgii plastycznej do wymogów Unii Europejskiej. Jaki jest obecnie system kszta³cenia chirurgów plastycznych?

Posz³o wszystko w niedobrym kierunku. By³ czas, kiedy mieli¶my bardzo dobry system kszta³cenia lekarzy specjalistów. Taki lekarz rozpoczyna³ specjalizacjê na chirurgii ogólnej przez trzy lata, potem przychodzi³ na oddzia³ czy do kliniki chirurgii plastycznej i po czterech latach by³ w pe³ni wykszta³conym specjalist±. W tej chwili jest specjalizacja jednostopniowa. Bezpo¶rednio po studiach mo¿na rozpocz±æ specjalizacjê z chirurgii plastycznej. W zwi±zku z tym zdarza siê i to wcale nie tak rzadko, ¿e nabór tych m³odych ludzi jest dosyæ przypadkowy. Bo o tym czy kto¶ dostanie siê na szkolenie z chirurgii plastycznej, decyduje wynik LEP-u (Lekarskiego Egzaminu Pañstwowego), egzaminu, który sk³adaj± wszyscy lekarze po zakoñczeniu studiów.

By³am przekonana, ¿e adepci chirurgii plastycznej musz± okazaæ jakie¶ szczególne predyspozycje do wykonywania tego zawodu, zrêczno¶æ, wyobra¼niê, wyczucie piêkna?

Niestety bywa tak, ¿e przychodz± ludzie, którzy maj± problemy manualne, maj± nie t± odporno¶æ psychiczn±, nie maj± zdolno¶ci przestrzennego widzenia, ¼le siê czuj± w roli chirurgów. Dlatego wydaje mi siê, ¿e ten stary system kszta³cenia, który w pewnym sensie sprawdza³ kandydatów do chirurgii plastycznej by³ lepszy, bo przychodzili ludzie, którzy wiedzieli czym jest chirurgia, jaka to jest specjalno¶æ, ¿e nie wszystko z³oto, co siê ¶wieci, ¿e chirurgia ma swoje blaski i cienie, ¿e jest to zwykle ciê¿ka i wyczerpuj±ca praca. Z tych ludzi ³atwiej by³o ju¿ wy³uskaæ takich, którzy posiadali jakie¶ predyspozycje psychiczne, zdolno¶ci manualne, wiêksz± wyobra¼niê, delikatno¶æ operowania, ¿eby pomóc im staæ siê chirurgami, którzy bêd± potrafili wykonywaæ finezyjne, skomplikowane zabiegi operacyjne.Tak wiêc ta nowa modyfikacja procesu specjalizacyjnego nie bardzo siê sprawdzi³a i my¶lê, ¿e w najbli¿szej przysz³o¶ci nale¿y bardzo intensywnie zabiegaæ, ¿eby to zmieniæ. Zaniechanie tego mo¿e na d³u¿sz± metê przynie¶æ szkody zarówno dla tych m³odych ludzi, jak i dla ich pacjentów. Nie wszyscy lekarze maj± odpowiednie predyspozycje, aby zajmowaæ siê dzia³alno¶ci± zabiegow±. Czêsto maj± du¿± wiedzê, ale to nie oznacza, ¿e sobie poradz± przy stole operacyjnym. Czasami bywa, ¿e ten m³ody cz³owiek by³by wspania³ym badaczem, teoretykiem czy internist±, ale niekoniecznie lekarzem zabiegowym. Specjalno¶ci zabiegowe maj± swoj± specyfikê i tego nie da siê omin±æ.

Co Pan Profesor s±dzi o tym, ¿e zabiegi chirurgii estetycznej s± przeprowadzane przez lekarzy nie bêd±cych chirurgami plastycznymi, np. korekcja powiek przez okulistów, liposukcja przez chirurgów ogólnych?

To zale¿y od stopnia z³o¿ono¶ci tych zabiegów i specyfiki tych operacji. Bo je¶li okulista nauczy siê dobrze operowaæ powieki, to chwa³a mu za to. Je¶li laryngolog bêdzie umia³ precyzyjnie zoperowaæ nos i przy okazji naprostowaæ przegrodê nosow±, niech on to robi, ale nie powinno byæ tak, ¿e lekarz bez specjalizacji zabiegowej próbuje braæ siê za skomplikowane zabiegi operacyjne. Zreszt± ten stopieñ skomplikowania jest te¿ kwesti± umown±. Wydawa³oby siê, ¿e s± zabiegi zupelnie proste, jak wspomniane przez Pani± odsysanie t³uszczu. Kiedy jednak siê przegl±da literaturê ¶wiatow±, to w nielicznych, na szczê¶cie, operowanych t± metoda przypadkach zdarzaj± siê zgony. Zgodnie z du¿ymi statystykami raz na piêæ tysiêcy. To jest zawinione w wiêkszo¶ci przez ludzi wykonuj±cych te operacje. Tak wiêc nie ma operacji ca³kowicie bezpiecznych i trzeba mieæ naprawdê przygotowanie zabiegowe, ¿eby braæ siê za tego typu dzia³alno¶æ.

Czy istniej± jakie¶ odgórne mechanizmy kontroli, które zabezpiecz±, ¿e zabiegi chirurgii estetycznej bêd± przeprowadzane przez specjalistów?

Takich mechanizmów nie ma i s±dzê, ¿e nie bêdzie. W ¶wiecie zachodnim kontroluj± to prawnicy i je¶li kto¶ operuje w sposób nieumiejêtny, z³y, wówczas p³aci jedno, drugie odszkodowanie, a za trzecim razem czeka go ruina finansowa i musi uciekaæ z tego kraju, bo odszkodowania id± w bardzo wysokie sumy. U nas na ogó³ próbuje siê u¶wiadamiaæ spo³eczeñstwu, ¿e przed poddaniem siê operacji powinni zasiêgn±æ opinii o tym, kto i gdzie bêdzie operowaæ i jakie ten lekarz ma do¶wiadczenie. Trzeba byæ zawsze ostro¿nym. Je¶li okulista zaproponuje Pani dla przyk³adu operacjê piersi, to trzeba siê zastanowiæ czy to ma sens. Kiedy by³em m³odym lekarzem, po raz pierwszy wyjecha³em na d³u¿szy pobyt za granicê do Pragi w Czechach, gdzie nota bene w okresie miêdzywojennym powsta³a pierwsza na ¶wiecie Uniwersytecka Klinika Chirurgii Plastycznej. Pamiêtam, ¿e tam asystowa³em profesorowi Karfíkovi (prof. Václav Karfík) przy operacji korekcyjnej piersi u lekarki, która by³a operowana w Bu³garii przez dwóch profesorów. Jeden z nich by³ stomatologiem, a drugi laryngologiem. Co oni zrobili, by³o wrêcz trudno opisaæ. Tak wiec wszystko zale¿y od zdrowego rozs±dku i prawid³owej oceny mo¿liwo¶ci lekarza wykonuj±cego zabieg operacyjny. Je¶li chirurg ogólny zoperuje obwis³y brzuch, to jest to w porz±dku, bo on siê na tym zna i wie, co trzeba zrobiæ. Tak samo jak wspomniany przeze mnie laryngolog zoperuje odstaj±ce uszy czy nos i prawdopodobnie zrobi to dobrze, ale najlepiej by³oby, gdyby przeby³ wyszkolenie specjalistyczne zwi±zane z chirurgi± plastyczn± czy estetyczn±. Nie mo¿na wszystkiego pu¶ciæ na ¿ywio³ i liczyæ, ¿e jako¶ siê uda.

Czym siê powinien kierowaæ pacjent wybieraj±c lekarza lub klinikê?

S± listy specjalistów, którzy, jak ja to nazywam, maj± „patent na rozum”, czyli specjalizacjê z chirurgii plastycznej. Wprawdzie to te¿ w 100% nie zabezpiecza przed wyst±pieniem niepowodzeñ, ale w znacznym stopniu ogranicza ryzyko zwi±zane z operacj±. Poza tym dobrze jest zasiêgn±æ opinii o takim lekarzu, chocia¿ w praktyce bywa to niestety dosyæ trudne, bo najprostszym ¼ród³em informacji jest internet, gdzie wypisuje siê ró¿ne rzeczy i nieraz w³osy dêba staj± na g³owie, jak cz³owiek to czyta. Poza internetem s± pewniejsze metody sprawdzania, takie jak np. renoma placówki leczniczej, co przek³ada siê w jakim¶ stopniu na to, jakie kwalifikacje zawodowe ma chirurg. Nie powinno siê poza tym traktowaæ chirurgii jako dzia³alno¶ci w 100% gwarantowanej i bezb³êdnej, bo b³êdy wszêdzie siê zdarzaj±, chodzi tylko o to, ¿eby ich by³o jak najmniej i ¿eby by³y jak najmniejsze.

Nierzadko bywa, ¿e do Pana Profesora zwracaj± siê z pro¶b± o reoperacjê pacjenci po zabiegach estetycznych przeprowadzonych przez innych lekarzy. Co jest najczêstsz± przyczyn± ponownych zabiegów? Jak siê Pan do takich pró¶b ustosunkowywuje?

Nie ukrywam, ¿e wykonujê je bardzo niechêtnie i moi wspó³pracownicy siê ju¿ nawet ze mnie ¶miej±, ¿e za ka¿dym razem, kiedy operujê jakie¶ takie zniekszta³cenie, to po raz kolejny siê zaklinam, ¿e to ju¿ ostatni raz, ¿e wiêcej takich pacjentów nie bêdê kwalifikowa³ do leczenia. W koñcu jednak jako¶ mi to przechodzi, bo trudno odmówiæ pomocy cz³owiekowi, który bywa nieraz ewidentnie zeszpecony. Dotyczy to g³ównie operacji nosów i w mniejszym stopniu operacji piersi, szczególnie za¶ operacji redukcyjnych. To s± dosyæ trudne zabiegi operacyjne i tutaj trzeba mieæ sporo do¶wiadczenia i wyczucia.

Czy informuje Pan Profesor lekarza, który ¼le wykona³ zabieg o konieczno¶ci reopreacji, ewentualnie konsultuje z nim stan pacjenta?


Bywa tak, ¿e sam lekarz przyje¿d¿a z pacjentem i prosi o pomoc, wówczas rozmawiamy, ale w pozosta³ych przypadkach staram siê nie pytaæ o nazwisko tego doktora, który operowa³. Nie chcê siê po prostu denerwowaæ, a ponadto broniê siê w ten sposób przed okazywaniem mu przy spotkaniu jakiej¶ wyra¼nej niechêci.

Jak czêsto siê zdarza, ¿e konieczno¶æ reoperacji wynika z przesadnych oczekiwañ pacjenta.


S± pacjenci o tzw. nastawieniu hiperestetycznym, którzy zak³adaj±, ¿e wynik operacji bêdzie doskona³y. S± pacjenci, którzy wi±¿± z tymi operacjami jakie¶ ogromne nadzieje - ¿e zostan± gwiazd± filmow±, modelk±, zaistniej± w mediach czy dostan± podwy¿kê u szefa, kiedy szef zobaczy ³adniejszy biust czy nos. Kiedy jednak nie sprawdza siê to w rzeczywisto¶ci i nie dochodzi do realizacji z³udnych najczê¶ciej oczekiwañ, rodz± siê frustracje i bywa, ¿e pacjenci doszukuj± siê jaki¶ urojonych zniekszta³ceñ po to, by sk³oniæ lekarza do poprawki. Z drugiej strony trzeba przyznaæ, ¿e je¶li pacjent zg³asza siê z pro¶b± o korekcjê, co¶ tam zawsze jest na rzeczy . Poza tym trzeba sobie u¶wiadomiæ, ¿e nawet, jak siê bardzo dobrze operuje nosy, czasami mo¿e siê zdarzyæ jakie¶ minimalne odchylenie od normy, szczególnie po korekcji nosów krzywych lub rozszczepowych, gdzie uzyskanie idealnego wyniku jest ju¿ w samym za³o¿eniu trudne, wrêcz ma³o prawdopodobne. Jest te¿ taka grupa pacjentów, którzy s± i wiecznie bêd± niezadowoleni. I problem polega na tym, ¿eby tych pacjentów staraæ siê nie operowaæ. Lekarz powinien umieæ powiedzieæ „nie” pacjentowi, którego oczekiwañ nie jest w stanie spe³niæ. To jest dosyæ trudne, bo istnieje jaka¶ pokusa finansowa, a pacjenci przychodz± czêsto z fur± komplementów na temat wybranego doktora. Trzeba to umieæ jako¶ w³a¶ciwie wyceniæ.

Czy zwracaj± siê do Pana Profesora równie¿ pacjenci z zagranicy z pro¶b± o reoperacje?


Z zagranicy jest reoperacji mniej i to wynika mo¿e z tego, ¿e je¶li chirurgowi na przyk³ad w Stanach Zjednoczonych nie wyjdzie operacja nosa czy s± jakie¶ niedok³adno¶ci po operacji piersi, stara siê to naprawiæ sam ze wzglêdów natury prawnej i ze wzglêdu na odszkodowania. Chyba, ¿e s± to sytuacje trudne do naprawienia, zniekszta³cenia, których usuniêcie jest wrêcz niemo¿liwe. Wówczas tacy pacjenci siê zg³aszaj±. Takie najbardziej typowe przyk³ady to w³a¶nie pacjentki z terenów Stanów Zjednoczonych i Niemiec, które decydowa³y siê na bardzo du¿e powiêkszenia piersi. Pó¼niej, kiedy minê³a pierwsza euforia z tego, ¿e maj± najwiêksze piersi w okolicy i s±siadki zazdroszcz±, przychodzi faza, kiedy piersi zaczynaj± opadaæ. Pojawia siê ¿yczenie, ¿eby piersi zmniejszyæ, co jest znacznie trudniejsze i zwi±zane z wiêksz± ilo¶ci± ¶ladów pooperacyjnych. ¯eby poprawiæ kszta³t tych piersi, trzeba zabieg bardzo fachowo wykonaæ.

Jak pan ocenia zdyscyplinowanie pacjentów polskich i zagranicznych w okresie rekonwalescencji?

Tu jest du¿a ró¿nica. Na ogó³ kiedy pacjentce z Kanady czy z Australii mówiê, ¿e trzeba le¿eæ po operacji faceliftingu przez pierwszych kilka godzin na plecach, to ona nawet nie drgnie, nawet z pielêgniark± nie chce rozmawiaæ. A z naszymi paniami czy z naszymi panami bywa ró¿nie, to jest to polskie przekonanie, ¿e jako¶ tam bêdzie, a poza tym „co ten lekarz wie”.

Czescy chirurdzy plastyczni chwal± sobie, ¿e w ostatnich latach znacznie wzros³a wiedza pacjentów na temat zabiegów estetycznych, co pozytywnie wp³ynê³o na relacje miêdzy lekarzem a pacjentem. Jak wygl±da sytuacja w Polsce?


Dostêp do informacji ma swoje dobre i z³e strony. Pacjenci maj± na ogó³ powierzchown±, g³ównie internetow± wiedzê, która dotyczy sfery objawów i nigdy nie bêdzie wkracza³a w istotê sprawy. W zwi±zku z tym czasami bywaj± zbyt pewni siebie i - mo¿e nie wypada o tym mówiæ - wydaje im siê, ¿e wiedz± to samo co ten doktor, albo mo¿e nawet wiêcej. Bywa te¿, ¿e kiedy czytaj± o mo¿liwo¶ciach chirurgicznych, wy³apuj± same pozytywy, natomiast te ujemne strony, jakie¶ wzmianki o powik³aniach, o mo¿liwych k³opotach zostawiaj± jak gdyby na boku. To mi przypomina mojego wy¿³a, kiedy dostanie kaszê z miêsem. Wyjada miêso, a reszta wypada mu miêdzy zêbami. Ale generalnie mówi±c to jednak lepiej, ¿e pacjenci s± o tych mo¿liwo¶ciach poinformowani.

Czy obserwuj±c swoich studentów i obecny wzrost zainteresowania chirurgi± estetyczn± nie obawia siê pan, ¿e przewa¿y interes komercyjny nad interesem pacjenta.

To jest du¿e zagro¿enie dla tej specjalno¶ci i ja osobi¶cie nad tym bolejê. Czêsto obserwujê takie zjawisko, kiedy dobrze wyszkoleni asystenci po pewnym czasie decyduj± siê odej¶æ. W tym nie by³oby nic z³ego, ale oni przechodz± prawie wy³±cznie do dzia³alno¶ci komercyjnej. Bywa, ¿e odchodz±c bij± siê w piersi i obiecuj± ¿e bêd± dalej uprawiaæ mikrochirurgiê czy chirurgiê szczêkowo-twarzow±, ale po krótkim czasie okazuje siê, ¿e zajmuj± siê wy³±cznie chirurgi± estetyczn±. W moim przekonaniu idea³em jest to, ¿eby pracowaæ w szpitalu, zajmowaæ siê dzia³alno¶ci± rekonstrukcyjn± i pomagaæ chorym ludziom, a przy tym jednocze¶nie zajmowaæ siê w prywatnych placówkach chirurgi± estetyczn± po to, ¿eby nie mieæ problemów finansowych. To jest ten z³oty ¶rodek, najlepsze w moim przekonaniu rozwi±zanie, spróbowaæ po³±czyæ te dwie dzia³alno¶ci.

W jakim kierunku pod±¿a estetyczna chirurgia plastyczna? Jakie s± najnowsze trendy?


To idzie wszystko w kierunku jak najmniejszej inwazyjno¶ci i wymy¶lania ró¿nych sposobów, które maj± zast±piæ klasyczne operacje. We¼my na przyk³ad facelifting czyli podnoszenie policzków u pacjentek, które chc± usun±æ objawy starzenia siê. W dobie obecnej próbuje siê ró¿nych sztuczek, które maj± zast±piæ rzeczywiste operowanie. Próbuje siê ró¿nego rodzaju cudownych nici z³otych, wêze³kowych i innych, które maj± zast±piæ klasyczn± operacjê i efekty s± dosyæ mizerne. To jest jakie¶ tam Ersatz, bo mo¿na sobie pozwoliæ na podniesienie tkanek wy³±cznie u m³odych pacjentek, chocia¿ nale¿a³oby siê tu zastanowiæ czy m³oda pacjentka powinna byæ w ogóle operowana. W odniesieniu do takich pacjentów, którzy wymagaj± rzeczywistej ingerencji, niczego nie da siê oszukaæ. Albo siê to zrobi przyzwoicie, albo te wszystkie pó³¶rodki, metody zastêpcze nie przynios± po¿±danego, d³ugotrwa³ego efektu.

Co niepokoi Pana Profesora, cz³owieka z takimi do¶wiadczeniami i umiejêtno¶ciami.


Wydaje mi siê, ¿e w chirurgii estetycznej jest obecnie spore zamieszanie i ogromna rzesza ludzi, którzy nie maj± odpowiedniego przygotowania do przeprowadzania wielu zabiegów. Trzeba sobie uzmys³owiæ, ¿e najprostsze nawet, najmniej inwazyjne zabiegi, mog± przynie¶æ szkodê pacjentowi. Nale¿a³oby zrobiæ wszystko, ¿eby tych, którzy zabrn± w chirurgiê estetyczn± doszkoliæ i przygotowaæ do wykonywania tej dzia³alno¶ci. By³oby bardzo niedobrze, gdyby siê to odbywa³o na wspomnianych przeze mnie zasadach amerykañskich, zgodnie z którymi te sprawy reguluj± prawnicy. Nie jest najlepszym wyj¶ciem zniszczyæ tego, kto nie potrafi, lepiej go nauczyæ, ¿eby nie krzywdzi³ pacjentów.

Czy Pan Profesor jest zadowolony ze swoich studentów, którzy u Pana zdobywali umiejêtno¶ci i specjalizacjê. Czy ma Pan mo¿liwo¶æ ¶ledziæ, jak siê rozwija ich kariera, jak dalej pracuj±?


Mam tê satysfakcjê, ¿e w prawie ka¿dym wiêkszym mie¶cie pracuje kto¶, kto by³ szkolony tutaj w Polanicy i ci ludzie sobie radz±. Ale powtarzam, ¿e to s± lekarze, którzy zanim do nas trafili przeszli przez chirurgiê ogóln±, a potem odbyli ciê¿ki sta¿ tutaj na chirurgii rekonstrukcyjnej. Je¶li kto¶ na przyk³ad potrafi operowaæ nosy u dzieci rozszczepowych czy wykonywaæ inne z³o¿one operacje, poradzi sobie z operacjami o charakterze kosmetycznym, które s± prostsze pod wzglêdem technicznym, nie wymagaj± takich umiejêtno¶ci i wykonywane s± z mniejszym nak³adem pracy. Ja osobi¶cie odczuwam satysfakcjê, ¿e za tych, którym dawa³em „patent na rozum” nie muszê siê wstydziæ. Dzia³aj± ku zadowoleniu swemu i swoich pacjentów.

Czy znajduje Pan czas na odpoczynek i relaks po ca³odziennej pracy.


Tego wolnego czasu, tak miêdzy Bogiem a prawd±, to ja za du¿o nie mam, bo jestem albo w szpitalu, albo w gabinecie i chocia¿ kierownictwo Kliniki przekaza³em swojemu nastêpcy, dalej tam konsultujê i operujê wybrane przypadki. Ale poza prac± du¿o czytam i trochê siê zajmujê sportem. ¯ona siê ¶mieje, ¿e jak ja siê nie zmêczê, to siê ¼le czujê. Muszê æwiczyæ, co¶ robiæ, ca³e ¿ycie by³em aktywnie nastawiony i staram siê tego trzymaæ.


¼ród³o [link widoczny dla zalogowanych]


Post zosta³ pochwalony 0 razy
2010-06-23 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Do³±czy³: 24 Sty 2008
Posty: 1814
Przeczyta³: 0 tematów

Pomóg³: 8 razy
Sk±d: £ód¼
P³eæ: Kobieta

Post
Cytat:
Elita medycyny z 20 krajów debatuje w Toruniu
24.06.2010

Wybitni polscy specjali¶ci z ca³ego ¶wiata bior± udzia³ w VII Kongresie Polonii Medycznej, który rozpocz±³ siê w Toruniu. Rozmawiaj± m.in. o mo¿liwo¶ciach i zagro¿eniach medycyny XXI wieku. W¶ród uczestników kongresu jest s³ynna transplantolog z Cleveland, prof. Maria Siemionow, która jako czwarta osoba na ¶wiecie i pierwsza w Stanach Zjednoczonych dokona³a przeszczepu twarzy.

Dwa lata temu prof. Siemionow, po 10 latach ¿mudnych przygotowañ, przeprowadzi³a operacjê o której mówi³ ca³y ¶wiat: przeszczepi³a twarz postrzelonej przez mê¿a pacjentce. - Chcieli¶my, by operacja by³a sukcesem nie tylko medycyny, ale przede wszystkim pacjentki, która w wyniku tragicznego zdarzenia straci³a znaczn± czê¶æ twarzy i nie mog³a samodzielnie oddychaæ - mówi prof. Siemionow.

22-godzinna operacja da³a Connie Culp now± twarz i nowe ¿ycie. - To nie jest operacja upiêkszaj±ca. To jest operacja, która przywraca funkcje, których ludzie nie mieli; ludzi, którzy nie maj± nosów, warg, powiek, którzy praktycznie nie mog± mówiæ i oddychaæ - t³umaczy prof. Siemionow.

Zespó³ lekarzy w Cleveland przeszczepi³ 80 proc. twarzy. Hiszpanie kilka miesiêcy pó¼niej ca³± twarz, a w Polsce przed tygodniem ¿o³nierz GROM-u odzyska³ dziêki lekarzom z Trzebnicy obie rêce.

Medycyna daje pacjentom coraz wiêcej nadziei, mo¿liwo¶ci a lekarzom satysfakcji. - Technika siê rozwija i nasze umiejêtno¶ci te¿ siê rozwijaj±. Mo¿na powiedzieæ, ¿e przesuwaj± siê granice naszej wyobra¼ni i w tym momencie nie mo¿emy powiedzieæ, gdzie siê zatrzymamy – mówi £ukasz Wojnowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Okrêgowej Izby Lekarskiej w Toruniu.

Internet i nowe technologie pozwalaj± ¶ledziæ osi±gniêcia lekarzy w najdalszych zak±tkach ¶wiata. ¦ledziæ i uczyæ siê. W latach 90-tych w Polsce du¿y sukces odnios³y bezpo¶rednie transmisje z sal operacyjnych w USA czy Francji. - Na sali by³o 300 chirurgów, którzy na ¿ywo, w ci±gu kilku godzin transmisji, rozmawiali z chirurgami operuj±cymi laparoskopowo. By³a to nowo¶æ wtedy na ¶wiecie. Rok pó¼niej pierwsze kliniki, pierwsze oddzia³y chirurgiczne, zaczê³y laparoskopowo operowaæ w Polsce – opowiada prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, specjalista medycyny nuklearnej.

Zdaniem lekarzy, dla ratowania ¿ycia i ochrony zdrowia znikn±æ powinny wszelkie granice. - My przynosimy wielo¶æ do¶wiadczeñ, które zdobywamy gdzie¶ indziej, poniewa¿ my zbieramy je w ró¿nych systemach i systemach lepszych i gorszych – wyja¶nia prof. Marek Rudnicki, prezes Polonijnych Organizacji Medycznych.

To ju¿ VII ¦wiatowy Kongres Polonii Medycznej , który odbywa siê co trzy lata i za ka¿dym razem ¶ci±ga do polski kilkuset wybitnych polskich specjalistów. Mimo wieloletniej pracy w najlepszych o¶rodkach ¶wiata, wracaj± do kraju, by dzieliæ siê swoim do¶wiadczeniem i integrowaæ ca³e polonijne ¶rodowiska. O mo¿liwo¶ciach i zagro¿eniach wspó³czesnej medycyny dyskutuj± najlepsi polscy specjali¶ci z 20 krajów ca³ego ¶wiata.

Marta Matuszak


¿ród³o [link widoczny dla zalogowanych]
Je¶li dobrze pamiêtam na tym kongresie jest te¿ nasz chirurg plastyk Bart³omiej Nierzwicki Smile


Post zosta³ pochwalony 0 razy
2010-06-29 Zobacz profil autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona G³ówna » Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach


fora.pl - za³ó¿ w³asne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin