Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna www.wadytwarzoczaszki.fora.pl
Zespoły wad wrodzonych twarzy i czaszki
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Wady serca

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna » Dyskusja na temat zespołu... problemu z... Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Wady serca
Autor Wiadomość
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1814
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post Wady serca
ana758 napisał:
Wykryta wada serduszka to anamalia Ebsteina(wada zastawki trójdzielnej).W Grecji lekarze stwierdzili że serce ma zdrowe .Przed operacją Natalka miała pierwszy raz w IMiD robione echo serca. Natalka będzie pod stałą opieka kardiologa(i na szczęście na razie bez leków i operacji)


Anomalia Ebsteina
Najczęstsza postać wady zastawki trójdzielnej, jest rzadką wadą wrodzoną (<1%). Charakteryzuje się: (1) różnego stopnia przemieszczeniem przyczepu przegrodowego i tylnego płatka zastawki w głąb prawej komory, (2) podziałem prawej komory na część zatrializowaną i właściwą (w wyniku przemieszczenia płatków zastawki trójdzielnej), (3) różnego stopnia niedomykalnością zastawki, znacznie rzadziej zwężeniem. Bardzo często obecna jest sinica wynikająca z prawo-lewego przecieku na poziomie przedsionków (współistniejący drożny otwór owalny lub ubytek przegrody międzyprzedsionkowej). U około 25% stwierdza się dodatkową drogę przewodzenia. Zaburzenia hemodynamiczne zależą od stopnia niedomykalności zastawki oraz przecieku na poziomie przedsionków. W ciężkich przypadkach obserwuje się tętniakowate poszerzenie prawego przedsionka oraz nasiloną sinicę spoczynkową. Podejrzenie wady nasuwa badanie kliniczne (osłuchiwaniem - wielotonowość określana mianem łopotu żagla), charakterystyczne zmiany w badaniu elektrokardiograficznym (blok prawej odnogi pęczka Hisa), badanie radiologiczne klatki piersiowej (duże serce, często hypowolemiczny rysunek płucny). Wadę potwierdza przezklatkowe badanie echokardiograficzne, oceniające także stopień zaawansowania zmian morfologicznych i czynnościowych.
Większość pacjentów z lekko lub umiarkowanie nasiloną postacią zespołu Ebsteina nie wymaga leczenia operacyjnego. W cięższych postaciach wykonuje się plastykę zastawki trójdzielnej lub jej wymianę na sztuczną z jednoczesną plastyką atrializowanej części prawej komory. Inną metodą operacyjnego leczenia zespołu Ebsteina jest wszczepienie homogennej zastawki tętnicy płucnej w odwróconej pozycji w miejsce zastawki trójdzielnej.
Wskazaniem do zabiegu jest: pogarszająca się wydolność fizyczna, przejście z II do III klasy NYHA, postępujące poszerzenie sylwetki serca, nasilona sinica, postępujące objawy niedomykalności zastawki, przebyty udar niedokrwienny mózgu.

U pacjentów ze znacznym upośledzeniem czynności skurczowej prawej komory lub wybitnym zmniejszeniem objętości jej części właściwej należy rozważyć wykonanie paliatywnego zespolenia dwukierunkowego Glenna lub operacji typu Fontana. W skrajnych przypadkach należy rozważyć transplantację serca. Wyniki leczenia operacyjnego są lepsze po naprawie zastawki niż po jej wymianie ze względu na częste powikłania zakrzepowe.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2008-11-04 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1814
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Mam nadzieję że Natalce nigdy nie będzie potrzebna operacja . Trzymaj się skarbie jesteś małą ,śliczną i naprawdę dzielną dziewczynką Smile

Dawid też miał problem z sercem VSD , był pod opieką kardiologów przez kilka pierwszych lat życia , myśleliśmy już o operacji ale problem sam się rozwiązał ubytek uległ samoistnemu zrośnięciu. Obecnie Dawid ma serce jak dzwon Smile


Ubytek w przegrodzie międzykomorowej VSD


W zdrowym sercu krew z lewej komory zostaje wyrzucana do dużego obiegu, zaś z prawej do małego (płucnego), w związku z tym ciśnienie krwi w lewej komorze jest kilka razy większe niż w prawej. W VSD poprzez ubytek w przegrodzie krew w lewej komory przedostaje się do prawej, więc większa jej ilość wędruje do małego obiegu krwi, co powoduje czasem nieodwracalne skutki w naczyniach płucnych (płuca są przeciążone dużo ilością krwi). Prawa komora mocniej pracuje, następuje powiększenie sylwetki serca, pojawia sie niewydolność krążenia.
Pierwsze objawy tej wady są zauważalne już na początku życia dziecka, sa to np. nawracające zapalenia płuc, maluszek mało zjada, męczy się przy karmieniu, słabo przybiera na wadze. Jeżeli ubytek jest duży to serce musi być nak najszybciej operowane, jeśli zaś niewielki potrzebna jest stała kontrola kardiologiczna, gdyż ubytek z czasem w niektórych przypadkach może ulec samoistnemu zrośnięciu. Operację przeprowadza się przy udziale tzn. krążenia pozaustrojowego (sztucznego serco- płuca). Często ubytek jest na tyle duży, że konieczne jest wstawienie łaty w jego miejscu, która z czasem "rośnie" razem z dzieckiem. Podczas gdy ubytek jest mały jest możliwość złączenia końców przegrody. Po interwencji kardiochirurgicznej dziecko wraca do całkowitej sprawności, krew zaczyna krążyć tak jak w zdrowym sercu.

BA. [link widoczny dla zalogowanych]

opisy wielu wad serca znajdziesz na stronie Fundacji Serce Dziecka
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Izabela11 dnia 2008-11-04, w całości zmieniany 1 raz
2008-11-04 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna » Dyskusja na temat zespołu... problemu z... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin