Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna www.wadytwarzoczaszki.fora.pl
Zespoły wad wrodzonych twarzy i czaszki
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Druga.. twarz, czaszka
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna » Czytelnia Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Druga.. twarz, czaszka
Autor Wiadomość
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Cytat:
Dziewiątego kwietnia miał miejsce w Bostonie, drugi w historii USA, udany przeszczep twarzy. Dawcą twarzy był mężczyzna, który zmarł po nieudanej transplantacji serca. James Maki w czerwcu 2005 roku miał wypadek, w wyniku czego stracił nos, górną wargę, policzki oraz mięśnie, kości i nerwy na większej części twarzy.
(Onet.pl/PG)


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2009-05-22 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Zmarł mężczyzna z przeszczepioną twarzą

Cytat:
W kwietniu 30-letni Francuz jako pierwszy człowiek na świecie przeszedł równoczesny przeszczep części twarzy i obu dłoni. Nie udało mu się jednak wrócić do zdrowia. Mężczyzna zmarł przed tygodniem z powodu zatrzymania akcji serca podczas operacji chirurgicznej.

czytaj -> [link widoczny dla zalogowanych]Post został pochwalony 0 razy
2009-06-18 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Ratunek dla oszpeconych

Cytat:
Ratunek dla oszpeconych
Marta Dvořak 24-04-2009, ostatnia aktualizacja 24-04-2009 14:40

Czasami operacja plastyczna to konieczność. Zabiegi ze wskazań medycznych to główne pole działania chirurgów plastyków. One są też dla nich największym wyzwaniem

Chirurgia plastyczna ma swoje korzenie w starożytności – rozwijała się dzięki naturalnej chęci odtworzenia pierwotnego wyglądu człowieka np. po urazach. Dziś pozwala osobom z wadami wrodzonymi, zmianami powstałymi na skutek wypadków, bliznami po oparzeniach i ubytkami tkanek po wycięciu nowotworów odzyskać naturalny wygląd, poprawić jakość życia i samopoczucie.

Większość zabiegów z tej dziedziny wykonywana jest ze wskazań medycznych. Dobrze, jeśli przeprowadza je wyspecjalizowany chirurg plastyk, który operuje bez niepotrzebnego uszkodzenia tkanek (skrupulatnie dopasowane i zszyte tkanki są lepiej ukrwione, więc lepiej się goją), a wiedza i wyobraźnia przestrzenna pozwalają mu na możliwie najdokładniejsze odtworzenie uszkodzonych części ciała, staranne zamknięcie ubytku za pomocą przeszczepów skóry, plastyk miejscowych skóry i przenoszenia całych kompleksów tkanek z zastosowaniem technik mikrochirurgicznych.

Można liczyć na refundację

Operacje plastyczne ze wskazań medycznych – rekonstrukcje kończyn, fragmentów twarzy, piersi, operowanie przykurczów pooparzeniowych – są całkowicie lub częściowo refundowane przez NFZ. – A na taką operację specjaliści kierują pacjentów wtedy, gdy widzą, że organizm nie może prawidłowo funkcjonować – wyjaśnia dr Halina Berońska-Kulicka, specjalista chirurg plastyk. – Wówczas gdy na przykład blizna po oparzeniu utrudnia wzrost i rozwój dziecka, gdy trzeba przyszyć pacjentowi ucięty palec, zrekonstruować nerwy i ścięgna ręki, bez których nie ma mowy o prawidłowej funkcji kończyny, a tym samym o powrocie do pracy. Albo gdy pacjent w wyniku urazu czy wypadku nie może prawidłowo oddychać z powodu skrzywienia nosa, czy gdy zagrożony jest wysychaniem oka z powodu ubytku lub blizn powiek. Również wtedy, gdy chory nie może normalnie się odżywiać z powodu przykurczających blizn okolicy ust – dodaje specjalistka.

Ale nawet w takich wypadkach nie wszystkie procedury podlegają refundacji. Na przykład, gdy pacjentka po mastektomii chce mieć nowocześniejszą, dającą lepszy efekt estetyczny rekonstrukcji piersi protezę, może się okazać, że musi sama zapłacić za nią nawet kilka tysięcy złotych. NFZ bowiem zrefunduje zabieg i pobyt w szpitalu w takiej kwocie, że wybranie droższego implantu nie pokryje kosztów leczenia. Szpitale więc, aby zmieścić się w zakontraktowanej sumie, decydują się na wybór najtańszych produktów. W dodatku niektóre zabiegi plastyczne, np. korekcja kształtu nosa albo likwidacja nawet widocznych, ale nieutrudniających funkcjonowania blizn, traktowane są przez NFZ jako zabiegi estetyczne i nie podlegają refundacji.

Cykle zabiegów

Na zaplanowanie operacji rekonstrukcyjnych i ich przygotowanie chirurdzy plastycy mają zazwyczaj sporo czasu. Pacjenci trafiają do nich już po etapie, na którym inni specjaliści ratowali im życie po wypadku lub z powodu procesu nowotworowego. Natomiast osoby poparzone powinny trafiać do wyspecjalizowanych centrów leczenia oparzeń. Tam pacjenci mogą liczyć na pomoc biegłych w tej dziedzinie chirurgów, anestezjologów, rehabilitantów i psychologów. Właśnie w takich wypadkach konieczne są operacje ratujące życie, jest czas na wycięcie zniszczonych i ulegających martwicy w wyniku oparzenia tkanek oraz zamknięcie ran pooparzeniowych. Dopiero potem chorzy są pod opieką chirurga plastyka. On planuje dalsze leczenie, dzięki któremu chory będzie mógł z czasem normalnie funkcjonować.

– Zazwyczaj pacjent musi się przygotować na serię wieloetapowych zabiegów – opowiada dr Halina Berońska-Kulicka. – Mogą się one odbywać w kilkumiesięcznych odstępach, a czasem leczenie trwa latami. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia, czasu regeneracji tkanek. Zawsze jednak tłumaczymy szczegółowo, na czym polegać będą kolejne operacje, i informujemy, na jak długo pacjent musi się wyłączyć z życia towarzyskiego i zawodowego.

Dobrze zorientowany w proponowanym leczeniu pacjent lepiej współpracuje z lekarzem, zwłaszcza że niejednokrotnie leczenie trzeba rozłożyć w czasie nawet na kilkanaście lat. Tak dzieje się np. w wypadku wad wrodzonych. – Obecnie technika i medycyna pozwalają na operowanie już niemowląt i małych dzieci, dlatego warto jak najszybciej po dostrzeżeniu wady wrodzonej konsultować się z chirurgiem plastykiem lub chirurgiem dziecięcym, którzy będą najlepiej znali najnowsze osiągnięcia medycyny w swojej dziedzinie – mówi specjalistka. – U dzieci staranne rozplanowanie leczenia jest szczególnie ważne, dlatego że niektóre zabiegi dadzą optymalny efekt tylko wtedy, gdy przeprowadzi się je na określonym etapie rozwoju.

Na przykład rozszczep wargi (tzw. zajęczą wargę) albo podniebienia można zoperować tak, że pozostaną mało widoczne zniekształcenia w dorosłym życiu. To możliwe jest tylko wtedy, gdy odpowiednio zostanie rozplanowane całe leczenie we współpracy z ortodontą, foniatrą i logopedą, a konieczne operacje zostaną przeprowadzone we właściwym czasie. To praktycznie wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu co kilka lat, aż do pełnoletności i zakończenia wzrostu. Podobnie jest w przypadku innych wad twarzoczaszki.

Nieuniknione kolejki

Zabiegi plastyczne ze wskazań medycznych to skomplikowane kilku-, kilkunastogodzinne operacje z zastosowaniem nowoczesnej technologii, drogich narzędzi, materiałów i protez. Kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, dlatego stosunkowo niewielu pacjentów decyduje się ominąć kolejkę i zapłacić z własnej kieszeni, rzadko zresztą mogą liczyć na prywatne kliniki. – Najlepsze ośrodki i tak podpisały kontrakty z NFZ. Problem polega jednak na tym, że zakontraktowanych zabiegów i specjalistycznych placówek jest zbyt mało w stosunku do potrzeb pacjentów – tłumaczy dr Berońska-Kulicka. – Dlatego na zabiegi rekonstrukcyjne trzeba czekać nawet kilka lat. Jest oczywiście osobna kolejka dla pilnych przypadków, z której korzystają np. pacjenci chorzy na nowotwory, ale oni też muszą czasem czekać ze szkodą dla zdrowia i samopoczucia. Niestety i w onkologii oczekujących jest więcej, niż mogą na bieżąco przyjąć specjalistyczne placówki.

Nowe specjalizacje

Dziś w Polsce działa zaledwie kilka ośrodków chirurgii plastycznej. Specjalistów z zakresu tej dziedziny kształcą kliniki chirurgii plastycznej w Warszawie, Polanicy-Zdroju, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańsku. Istnieją także oddziały chirurgii plastycznej w Krakowie, Sosnowcu i Wrocławiu. Ponadto operacje zamykania ran oparzeniowych i wycięcia martwych tkanek przeprowadzają specjaliści chirurdzy (przeszkoleni z dziedziny chirurgii plastycznej) w placówkach takich jak Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, Zachodniopomorskim Centrum Leczenia Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej przy szpitalu specjalistycznym w Gryficach albo Klinice Chirurgii Urazowej, Leczenia Oparzeń i Chirurgii Plastycznej AM w Poznaniu.

– Wykorzystanie chirurgii plastycznej w operowaniu różnego rodzaju wad wrodzonych twarzy, zniekształceń pourazowych, wad i zniekształceń ręki jest dziś ogromne. Wkrótce być może rozdzieli się ona na nowe specjalizacje, takie jak chirurgia ręki, mikrochirurgia i chirurgia oparzeń; podobnie jak sama chirurgia z czasem podzieliła się na kilkanaście różnych gałęzi. Może niebawem jedne ośrodki zajmą się kompleksowym leczeniem wad np. twarzoczaszki, inne rekonstrukcjami ręki, jeszcze inne tylko leczeniem poparzonych. Szkoda, że obecnie ich rozwój ograniczony jest ze względów finansowych, bo młodych lekarzy, którzy chcą wyspecjalizować się w chirurgii plastycznej, nie brakuje – mówi dr Halina Berońska-Kulicka.

Chirurgia plastyczna przez stulecia

- W egipskich papirusach z XVIII w p.n.e. znajdują się opisy wykonywanych przez kapłanów operacji nosa i zmarszczek.

- W VI – VII w p.n.e. w Indiach opisywano rekonstrukcje nosa tzw. płatem indyjskim (czyli fragmentem skóry z czoła), do dziś stosowanym w chirurgii plastycznej.

- O operacjach plastycznych wspominają Hipokrates, Celsus, Galen.

- W XVI w. rodziny Branca na Sycylii i Tagliacozzi w Bolonii posiadły sztukę rekonstrukcji nosa płatem skóry z ramienia. Operacje cieszyły się sporym zainteresowaniem, w tym stuleciu bowiem rozprzestrzenia się w Europie kiła.

- W 1581 roku w Krakowie Wojciech Oczko wydał dzieło „Przymiot”, z pierwszym polskim opisem rekonstrukcji nosa.

Źródło: „Podstawowe zagadnienia z zakresu chirurgii plastycznej”, red. Michał Krauss, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 1991.

Rzeczpospolita


źródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2009-08-05 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
PAP, KKz/22.08.2009 00:02
Cytat:
Pierwszy w historii przeszczep szczęki i języka
Hiszpańscy lekarze przeprowadzili w tym tygodniu pierwszy w historii przeszczep szczęki i języka. Pacjent jest w dobrym stanie - podał w piątek szpital La Fe w Walencji.
43-letni mężczyzna, który 11 lat temu stracił dolną część twarzy w następstwie komplikacji po leczeniu złośliwego nowotworu, dochodzi do siebie po trwającej 15,5 godziny operacji i może zostać zwolniony do domu za 10 dni - powiedział na konferencji prasowej chirurg Pedro Cavadas.

Cavadas ocenił, że "pacjent powinien odzyskać zdolność wyraźnego mówienia i połykania, a także odzyskać czucie w języku i twarzy". Rehabilitacja ma się rozpocząć za mniej więcej miesiąc - poinformował chirurg. Dodał, że możliwe jest także, iż chory "do pewnego stopnia" odzyska zmysł smaku.

Operację przeprowadzono we wtorek. Dr Cavadas, który przewodził 30-osobowemu zespołowi, przygotowywał się do zabiegu ponad rok.

To pierwszy pacjent, któremu przeszczepiono twarz w Hiszpanii, i ósmy na świecie od czasu pionierskiej operacji w 2005 roku. Jednocześnie to pierwsza na świecie transplantacja języka i szczęki.


[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2009-08-23 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post

Czeka na nową twarz i oczy
BY MÓC UCAŁOWAĆ CÓRKĘ


Cytat:
Potworny wypadek pozbawił go nie tylko wzroku. Porażony prądem 24-letni Dallas stracił też twarz. Teraz czeka na operację, która ma przywrócić jego życiu choć trochę normalności.


czytaj całość

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2010-01-23 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post Hiszpanie przeszczepili twarz
Cytat:
Hiszpańscy lekarze mogą być dumni. Właśnie przeprowadzili drugą już w tym kraju operację przeszczepu twarzy. Nie było to łatwe - zabieg zajął aż 32 godziny. Tajemnicą pozostaje, kto nową twarz dostał.


Wszystko zaczęło się 26 stycznia, a skończyło po 32 godzinach - 27 stycznia tego roku. W operacji uczestniczyło 25 lekarzy.

Pierwsi w Walencji

W piątek podczas konferencji prasowej mówili o swoim sukcesie. Nie zdradzili jednak tożsamości osoby, która dostała nową twarz.

Nie był to pierwszy przeszczep twarzy przeprowadzony przez Hiszpanów. Po raz pierwszy taką operację przeprowadzono w sierpniu minionego roku w szpitalu uniwersyteckim w Walencji.

źródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2010-02-08 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Cytat:


Pierwszy pełny przeszczep twarzy -

poniedziałek, 26 kwietnia 2010
Hiszpańscy lekarze poinformowali o dokonaniu pierwszego w historii pełnego przeszczepu twarzy. Zabieg przeprowadzono w uniwersyteckim szpitalu Vall d'Hebron w Barcelonie.

Operacja trwała 22 godziny. Wzięło w niej udział 30 lekarzy. Pacjentem był mężczyzna, który stracił dużą część twarzy, gdy przypadkowo obok niego wystrzeliła broń. Przez pięć lat nie mógł normalnie oddychać, przełykać czy mówić. Teraz od anonimowego dawcy otrzymał kości policzkowe, nos, wargi i zęby.James Partridge z fundacji Zmiana Twarzy, wspierającej ludzi z urazami głowy, mówi, że była to nadzwyczajna operacja: "To fenomenalny zabieg, który zakończył się sukcesem. Wcześniej wydawało się, że przeszczep twarzy ogranicza się tylko to transplantacji skóry. Podczas tej operacji lekarze poszli znacznie dalej".

Do tej pory na świecie dokonano dziesięciu podobnych operacji, żadna jednak nie była tak poważna. Chirurdzy mówią, że pacjent już widział się w lustrze, był spokojny i zadowolony. Eksperci podkreślają jednak, że po takim zabiegu potrzebna będzie opieka psychologa, zmiana rysów twarzy ma bowiem poważny wpływ na umysł człowieka.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)


żródło [link widoczny dla zalogowanych]

<object width="640" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/elDDC9cpW-8&rel=0&color1=0xb1b1b1&color2=0xcfcfcf&hl=pl_PL&feature=player_embedded&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowScriptAccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/elDDC9cpW-8&rel=0&color1=0xb1b1b1&color2=0xcfcfcf&hl=pl_PL&feature=player_embedded&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="385"></embed></object>


Post został pochwalony 0 razy
2010-04-28 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
04.05.2010 /e
Przeszedł przeszczep twarzy, w ciągu roku będzie normalna
TO 9. TEGO RODZAJU OPERACJA NA ŚWIECIE

Cytat:
Hiszpańscy lekarze przedstawili we wtorek rezultaty skomplikowanego zabiegu przeszczepu twarzy. Mężczyzna, który przeszedł operację, właśnie wyszedł ze szpitala. W ciągu roku jego twarz ma stać się normalna.
Operację przeszczepu 2/3 - przede wszystkim dolnej części twarzy - przeprowadzono pod koniec stycznia w szpitalu Virgen del Rocio w Sewilli na południu Hiszpanii. Trwała 20 godzin i brało w niej udział 100 lekarzy.

Tajemniczy pacjent

Na stronie internetowej lekarze pokazali, czego dokonali podczas operacji. W jej pierwszej części usunięto tkanki, naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe pochodzące od dawcy. Drugi etap polegał na przystosowaniu skóry do biorcy.

Dane oraz wiek mężczyzny nie zostały ujawnione. Wiadomo jedynie, że ma na imię Rafael. Jego twarz była zdeformowana z powodu wady wrodzonej - nerwiakowłókniakowatości typu 1, znanej też jako choroba von Recklinghausena, która charakteryzuje się występowaniem guzów.W końcu czuje dotyk

Eksperci podkreślają, że operacja zakończyła się sukcesem.Po ponad czterech miesiącach Rafael odczuwa już zimno i ciepło, jest również wrażliwy na ból. Hiszpan może się także golić, nadal jednak ma obrzęk twarzy i problemy z mówieniem.

W ciągu roku, twarz Rafaela ma wyglądać normalnie. - Chciałem podziękować rodzinie dawcy i całemu zespołowi medycznemu - powiedział z trudem na konferencji prasowej. Mężczyzna prosi teraz o poszanowanie jego prywatności: - Zostawcie mnie w spokoju - prosił.

Na świecie przeprowadzono tylko 11 przeszczepów twarzy. Pierwszego, częściowego przeszczepu, dokonano w 2005 roku we Francji. Natomiast całą twarz po raz pierwszy przeszczepiono w kwietniu 2010 roku w Hiszpanii.

nsz//kdj


źródło [link widoczny dla zalogowanych]

Na stronie zdjęcia i reportaż


Post został pochwalony 0 razy
2010-05-31 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Cytat:
Oscar, mężczyzna, który jako pierwszy przeszedł całkowity przeszczep twarzy, po raz pierwszy pokazał się publicznie. Pacjentowi na konferencji w szpitalu w Barcelonie towarzyszyli lekarze, którzy przeprowadzali skomplikowaną operację.

30-osobowy zespół lekarzy, dowodzony przez dr. Juana Barreta, przeprowadził przełomową operację w marcu bieżącego roku. Mężczyzna, który pięć lat temu stracił własną twarz w wyniku wypadku z bronią, otrzymał m.in. nowe mięśnie, powieki, nos, skórę, szczękę, kości policzkowe i zęby.

Lekarze pracowali bez przerwy przez 24 godziny, a operacja zakończyła się sukcesem. 31-letni Oscar (nazwiska mężczyzny nie podano) po wypadku nie był w stanie samodzielnie jeść i oddychać. Dzięki transplantacji może pić, mówić i spożywać miękkie pokarmy. Odzyskał też czucie w twarzy i częściową kontrolę nad mięśniami.

Specjaliści prognozują, że po kilkunastu miesiącach rehabilitacji pacjent odzyska około 90 procent funkcji twarzy.

- Mój brat bardzo się cieszy. Czeka na małe radości. Na moment, kiedy po raz pierwszy będzie mógł wyjść na miasto i nie przykuwać niczyjej uwagi. Na zjedzenie normalnego posiłku z rodziną - mówiła na konferencji siostra pacjenta.

zdjęcia [link widoczny dla zalogowanych]


żródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2010-07-27 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Cytat:
Naprawili jej szczękę. Kością z podudzia
17.11.2010

Chirurdzy z bydgoskiego szpitala "Biziela" przeprowadzili unikatową operację rekonstrukcji żuchwy. Młoda pacjentka od lat cierpiała na schorzenie, które zdeformowało jej twarz.


Ta operacja wymaga obecności chirurgów kilku specjalności. Pacjentka przez wiele lat żyła z oszpeconą twarzą z powodu dysplazji włóknistej trzonu żuchwy - choroby, która zdeformowaną jej szczękę. Kobieta miała trudności nawet z przyjmowaniem pokarmów.

Chirurdzy dziś w Szpitalu Uniwersyteckim nr im. dr Jana Biziela usunęli nieprawidłową tkankę wraz z częścią żuchwy. Zrekonstruowali jej szczękę z kości strzałkowej, którą pobrali z podudzia.

Podczas rekonstrukcji najtrudniej jest zespolić naczynia krwionośne. Bydgoskim lekarzom pomagał chirurg naczyniowy z Warszawy, który ma już za sobą kilkadziesiąt takich operacji.

Po operacjach rekonstrukcji chorym udaje się wrócić do normalnego życia. To już druga taka operacja w Bydgoszczy. Szpital "Biziela" jest jedyna placówką w województwie, która podjęła się operacji. Podobne zabiegi wykonuje tylko kilka ośrodków w kraju.

Szczegóły w "Zbliżeniach" o godz. 18.30.

Krystyna Rymaszewska

źródło [link widoczny dla zalogowanych]


WIDEO http://www.tvp.pl/bydgoszcz/aktualnosci/zdrowie/naprawili-jej-szczeke-koscia-z-podudzia/3358455/operacja-rekonstrukcji-zuchwy/3358539


Post został pochwalony 0 razy
2010-11-17 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Cytat:
Dallas Wiens przed i po przeszczepie/PAP/EPA

Dallas Wiens, któremu przeszczepiono w marcu twarz, po raz pierwszy pokazał się publicznie. Towarzyszyli mu lekarze z bostońskiego szpitala Brigham and Women's, gdzie przeprowadzono operację. Wiensowi wykonano pierwszy w USA i trzeci na świecie pełny przeszczep twarzy. Chirurdzy pobrali całą twarz od dawcy, a następnie wszczepili Dallasowi nowy nos, usta, skórę twarzy oraz znajdujące się pod nią mięśnie i nerwy. Na konferencji prasowej pacjent powiedział, że jest bardzo zadowolony, choć w niektórych częściach twarzy nie ma jeszcze czucia i musi poddawać się rehabilitacji. Mówi z problemami, ale może już oddychać przez nos i zaczyna odczuwać zapachy. Prawdopodobnie nigdy nie odzyska pełnego czucia w lewej części szczęki i części czoła. Na razie nie ma też szans, by odzyskał wzrok. Wiens stracił twarz i wzrok w 2008 r. podczas malowania budynku kościoła. Dotknął wtedy linii wysokiego napięcia, co spaliło mu całą twarz.


Niesamowite zdjęcia [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2011-05-10 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Cytat:
Kolejny sukces transplantologów
Pogryziona przez szympansa ma nową twarz
Autor: miha, pszl; Źródło: „Panorama”

Trzecia w Stanach Zjednoczonych operacja przeszczepienia twarzy. Jest to kolejny milowy krok we współczesnej medycynie. Nową twarz otrzymała okaleczona przez szympansa Amerykanka.


Rozszalałe zwierzę rzuciło się na kobietę w domu przyjaciółki, kiedy obie próbowały zmusić małpę, by wróciła do klatki. – Zabiłam go! Zrobiłam to, co musiałam, ale czułam się tak, jakbym zabijała siebie. To był mój przyjaciel, spał ze mną każdego dnia – opowiadała właścicielka szympansa, Sandra Herold.

Operacja trwała dwadzieścia godzin. Szympans pozbawił kobietę oczu, ust, nosa, zębów i obu dłoni. – Jestem szczęśliwy, że mogę Państwu oznajmić, że nasz zespół osiągnął ogromny sukces – poinformował dr Elof Eriksson z Brigham Hospital w Bostonie. Pełna transplantacja twarzy Charlie jest faktem. Niestety, przeszczep dłoni został odrzucony, ale lekarze i tak mówią o sukcesie. – Zrobiliśmy wszystko, by doprowadzić do odzyskania pełnej sprawności twarzy. Będzie mogła jeść, śmiać się i wyrażać każdy rodzaj emocji twarzą. Charlie odzyska także węch, a jej mowa stanie się zrozumiała – zapowiedział dr Bohdan Pomahac, drugi z lekarzy zajmujący się przypadkiem.

– Wspaniale było to zobaczyć, twarz jest idealna. To pozwoli jej wrócić do życia – powiedział Steve Nash – brat poszkodowanej. Zdradził, że siostra ma już pierwsze plany. – Nie wiem co powie na hamburgera, ale jedzenie to jest to, co teraz chodzi jej po głowie – dodał.

To nie pierwszy sukces chirurgów z Bostonu. W maju zrekonstruowali twarz Dallasa Winsa który doznał porażenia prądem. Był to pierwszy całkowity przeszczep za oceanem. Na świecie jako pierwszy nową twarz dostał hiszpański rolnik z Barcelony, który sam postrzelił się z broni.

W tej dziedzinie mamy powody do dumy. Światowym liderem w operacjach przeszczepu twarzy jest polska chirurg Maria Siemionow, która trzy lata temu przeszczepiła twarz 46 letniej kobiecie. – Potrzebna jest logistyka przygotowania do takiej innowacji całego zespołu i co ważne, w grę wchodzą także zagadnienia etyczne – opisała prof. Siemionow.

Choć przeszczepy twarzy to przyszłość medycyny, to od lat w wielu krajach budzą ogromne kontrowersje natury moralnej.


żródło [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2011-06-12 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
2011-09-15 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Cytat:
Pijawki pomogły w operacji rekonstrukcji twarzy

Po raz pierwszy zastosowano pijawki w chirurgicznej rekonstrukcji twarzy. Szwedzka prasa donosi, że w Skane University Hospital w Malmö zastosowano je podczas operacji twarzy kobiety, która została pogryziona przez własnego psa. Do twarzy pacjentki przyłożono 358 pijawek, co miało sprzyjać rekonstrukcji nosa, ust i policzków, które zostały mocno uszkodzone. W ten sposób starano się przywrócić krążenie krwi w tkankach.Operacja zakończyła się powodzeniem. Pacjentka jest teraz w stanie bez problemu jeść, oddychać i mówić. Na potrzeby operacji szpital musiał zamówić pijawki z Wielkiej Brytanii, jako że sam nie miał odpowiednio dużych zapasów. Stosowanie pijawek w celu przywrócenia krążenia ma jeszcze dodatkową zaletę w postaci braku niepożądanych efektów ubocznych.Pijawki stosowane są w medycynie od ponad tysiąca lat, ale istnieją też dokumenty świadczące o tym, że wykorzystywano je już kilka stuleci przed naszą erą. W starożytnym Egipcie i Babilonie uważano, że pijawki są skuteczne nawet w zwalczaniu depresji. Uważano też, że są w stanie oczyścić organizm z nieczystości czy płynów, które zatruwają duszę i ciało. Obecnie pijawki wracają do łask i znajdują coraz nowsze zastosowania.KP

żródło [link widoczny dla zalogowanych]Post został pochwalony 0 razy
2011-12-05 Zobacz profil autora
Izabela11
Administrator
Administrator


Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 1810
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 8 razy
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

Post
Cytat:
Przeszczep twarzy - życie doścignęło film
Amerykańscy lekarze po raz pierwszy dokładnie opisali całą serię wykonanych przez siebie transplantacji twarzy. W tym samym czasie władze USA ogłosiły, że chcą zwiększyć dostępność tego typu zabiegów

Więcej... [link widoczny dla zalogowanych]Post został pochwalony 0 razy
2012-01-18 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.wadytwarzoczaszki.fora.pl Strona Główna » Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin